The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Our News
Tražimo saradnika za monitoring prirodnog obnavljanja poplavnih šuma u SRP Gornje Podunavlje
Rok za prijavu 24. jul
Ako pripremate i sprovodite botanička istraživanja i vaša struka je kultivacija i upravljanje šumama, ako znate koje metode obnove šumskih ekosistema su najbolje u procesu sadnje poplavnih šuma u Gornjem podunavlju, prijavite se!
Ciljevi i svrha
Jedna od lokacija projekta je smeštena u Apatinskom ritu, unutar Specijalnog rezervata prirode "Gornje Podunavlje", kojim upravlja Javno preduzeće Vojvodinašume. Na ovoj lokaciji će se obnoviti 36 hektara poplavnih šuma u dva odseka (18b, 19b i 19d i 53a). Nakon uklanjanja hibridnih topola sa ovih lokacija, planirano je pošumljavanje (veštačka obnova) autohtonim vrstama drveća. Izbor vrsta koje će biti posađene određen je na osnovu analize zemljišta i hidroloških karakteristika terena, kao i stručnih mišljenja Instituta za nizinsku šumarstvo i životnu sredinu i upravljača Specijalnog prirodnog rezervata "Gornje Podunavlje" - JP Vojvodinašume. Rezultati pomenute studije pokazuju da su za odsek 53a uslovi povoljni za razvoj biljnih vrsta iz asocijacije Ulmeto - Quercetum roboris i Populeto nigrae et. Albae dok su na odsecima 18b, 19b i 19d, povoljni uslovi za razvoj biljnih vrsta iz asocijacije Cariceto-Salicetum i Salicetum albae.
Na svakom od ovih odseka, uspostavljene su ogledne površine od 0,25 hektara, gde neće biti sadnje, omogućavajući prirodan, spontan proces obnavljanja bez ljudske intervencije. Jedno od ovih polja biće ograđeno zajedničkom ogradom (53a), dok će drugo (18b, 19d i 19b) biti uspostavljeno bez ograde. Ovakva postavka ima za cilj pružanje komparativnih podataka o metodama obnove ovih šumskih područja, spontanom rastu biljnih vrsta, pojavi invazivnih vrsta, bolesti, uticaju životinja i druge parametre.
Jedna od aktivnosti koja se planira na ovim oglednim poljima je monitoring koji će se sprovoditi tokom trajanja projekta i koji treba da da finalne zaključke i preporuke zasnovane na nalazima, odnosno praćanje određenih parametara tokom godina projekta. Predmet ovog poziva je pronalaženje adekvatnog stučnjaka ili tima stručnjaka koji će sprovesti monitoring.
Tokom trajanja projekta, nadgledaće se različiti parametri kao što su prisutnost i broj autohtonih biljnih vrsta, prisutnost i broj stranih invazivnih biljnih vrsta, stopa rasta (za autohtone i strane vrste), uspostavljanje prirodnih biljnih zajednica i pojava karakterističnih vrsta za definisane biljne zajednice, itd.
Takođe je neophodno sprovesti monitoring na području gde će šuma biti posađena u navedenim odeljenjima, kako bi se osigurala komparacija između područja gde se vrše šumske radnje i područja gde se neće vršiti radovi na obnovi.
Ovu aktivnost WWF Adria sprovodi kao vodeći partner u okviru projekta Obnova Amazona Evrope (Restoring the Amazon of Europe: Reconnecting Riverine Habitats in the first five-country UNESCO Biosphere Reserve), a aktivnosti na njemu finansira Endangered Landscapes & Seascapes Programme.
Pozadina projekta
Petodržavni rezervat biosfere (TBR) Mura-Drava-Dunav (MDD), takođe poznat kao "Amazon Evrope", predstavlja jedinstvenu zaštićenu rečnu pejzažnu oblast. To je najveće koherentno i dinamično zaštićeno rečno područje u Evropi, prostire se kroz pet zemalja, pokrivajući 930.000 hektara i 700 km reka koji pruža stanište za 250.000+ vodenih ptica i ima najveće vodno zadržavanje Dunava, delimično prekriveno poplavnim šumama.
Projekat "Obnova Amazona Evrope" ima za cilj obnovu četiri močvarna staništa unutar Rezervata Mura-Drava-Dunav. Kroz saradnju sa lokalnim zajednicama i uspostavljanjem Radne grupe za obnovu, projekat teži da pokrene dalje revitalizacije i olakša prelazak na održive, prirodno zasnovane poslovne prakse (rešenja zasnovana na prirodi).
Detaljnije o uslovima pročitajte na ovom linku.