The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Central Asia
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Our News
Lonjsko polje i Medvednica na putu ka održivom turizmu
ZAGREB – Parkovi prirode Lonjsko polje i Medvednica prvi su parkovi u Hrvatskoj koji su predali nominaciju za Europski certifikat za održivi turizam. Tijekom ove godine Europark Federacija poslat će revizore koji će provjeriti nominacije dvaju parkova i stanje na terenu te u skladu s time Lonjskom polju i Medvednici dodijeliti u svijetu vrlo značajni turistički certifikat.
Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF je unutar projekta „Parkovi Dinarskog luka“ 16 parkova u regiji učlanila u Europark Federaciju te time potaknula parkove da se nominiraju za certifikat za održivi turizam. Proces nominacije izuzetno je složen i zahtijevao je velik angažman uprave parka.
„Jedan od najznačajnijih koraka kod nominiranja parka za certifikat održivog turizma je osnivanje foruma koji uključuje sve zainteresirane strane. Bilo je to prvi put da su se zaposlenici parkova okupili s dionicima razgovarajući o važnostima razvoja turizma u parku“, ističe Andrea Štefan iz WWF-a. „Izrađena je zajednička strategija održivog turizma koja je prilagođena ciljevima zaštite prirode unutar parka, definirani su akcijski planovi vezano uz kvalitetu i ponudu unutar parka, a naročito je zahtjevno bilo popunjavanje same aplikacije. Ove nominacije potvrda su kvalitete hrvatskih parkova i nadamo se da će se parkovima prirode Medvednica i Lonjsko polje pridružiti i još neki hrvatski parkovi, ponajprije Vransko jezero i Kornati, koji su već članovi Europark Federacije“.
Park prirode Medvednica specifično je zaštićeno područje u blizini glavnog grada koje godišnje posjeti više od milijun ljudi.
„Proces nominacije za certifikat, koji je trajao pola godine, donio nam je intenzivnu suradnju i komunikaciju sa svim dionicima parka, kako unutar tako i izvan granica parka“, kaže ravnateljica PP Medvednica Snježana Malić-Limari. „Da bi zajednički izradili strategiju održivog turizma, organizirali smo već desetak sastanaka i radionica, a mnoge ad hoc nastale situacije smo već počeli zajedno rješavati. Turizam na Medvednici ima veće šanse ako svi zajedno budemo uložili napore u različite aktivnosti, od obnove derutnih građevina, zet gondole, pa sve do manjih aktivnosti poput zajedničke i koordinirane promocije parka kao turističke atrakcije“.
Kao međunarodno poznato močvarno područje, priznato i kao Ramsarsko područje, parku prirode Lonjsko polje certifikat za održivi turizam bit će nova potvrda kvalitete. Park već godinama njeguje dobru suradnju s lokalnim stanovništvom.
„Iako dobivanje Europskog certifikata za održivi turizam omogućava kvalitetnije integriranje europskih smjernica u turističke aktivnosti lokalne i regionalne zajednice, za Ustanovu dobivanje ovog certifikata ima puno veće značenje. To je prije svega jačanje suradnje sa lokalnim stanovništvom i gospodarstva sa ciljem da se životni standard i prihodi u regiji toliko poboljšaju da domaćem stanovništvu postane poželjnim ovdje ostati ili se vratiti i samoinicijativno prihvatiti nove perspektive razvoja“, kaže Valerija Hima, stručna voditeljica u PP Lonjsko polje, dodajući da su s dionicima pronašli zajednički interes – brendiranje, jačanje lokalnog ponosa, zapošljavanje, poboljšanje infrastrukture i lokalno povezivanje područja, pri čemu međusobna suradnja predstavlja snažan alat koji će doprinijeti postizanju ciljeva Strategije. „Povelja za održivi turizam trebala bi donijeti lokalnom stanovništvu i više od toga – jačanje pravog poduzetništva i partnerstva među zaštićenim područjima“.
Uz dva hrvatska parka, nominaciju za Europski certifikat za održivi turizam predali su i Specijalni rezervat prirode Gornje podunavlje i Nacionalni park Fruška gora iz Srbije, te Nacionalni park Una iz Bosne i Hercegovine.