The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Central Asia
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Our News
Petak 13. za Jadran?
Porukom na transparentu „Ti se kockaš – svi gubimo!“ aktivisti i aktivistkinje upozorili su na neprihvatljive rizike u koje je nadležni ministar Vrdoljak voljan gurnuti brojne lokalne zajednice i naše najvrjednije prirodno dobro - Jadransko more. Ministar Vrdoljak zavarava javnost tvrdeći kako će standardi crpljenja nafte u Hrvatskoj biti stroži nego u Italiji, iako znamo da je u Italiji zabranjeno crpiti naftu na udaljenosti 22 km od morskih i obalnih zaštićenih područja. Strateškom studijom utjecaja na okoliš istraživanja i eksploatacije nafte i plina na Jadranu (SPUO) ovakvi se zahvati dozvoljavaju samo 6 km od naših nacionalnih parkova Kornata i Mljeta.
U slučaju bilo kakve nesreće, istraživanje i potencijalna eksploatacija nafte dugoročno bi ugrozili eko-sustav Jadrana, a time i sve ljude koji ovise o turizmu i ribarstvu. Time su podjednako ugroženi stanovnici obale i otoka , kao i oni na kopnu – zbog važnosti koju za Hrvatsku ima turizam i ribarstvo. Ovaj štetan projekt produljit će ovisnost Hrvatske o fosilnim gorivima te doprinijeti produbljenju klimatske krize koja već ima katastrofalne posljedice za ljude (npr. ekstremne vremenske prilike koje uzrokuju poplave i suše). Bušenje nafte na Jadranu ugrožava turizam, jednu od najunosnijih grana hrvatskog gospodarstva koja ne samo da zapošljava velik broj ljudi, već i redovito čini oko 15% ili više godišnjeg BDP-a Hrvatske. To ga čini jednom od rijetkih stabilnih grana hrvatskog gospodarstva. Bušenje ugrožava i ribarstvo koje zapošljava veliki broj ljudi tijekom cijele godine, posebno u područjima koja nemaju većih mogućnosti zapošljavanja, poput otoka i malih primorskih gradova.
Udruge su sastavile komentare na SPUO, koji ukazuju na brojne manjkavosti same studije i dosadašnje procedure. Zahtijevaju od Vlade Republike Hrvatske odustajanje od potpisivanja štetnih ugovora sa odabranim koncesionarima.
Aktivisti i aktivistkinje ponovili su poziv građanima i građankama te institucijama da se pridruže slanju komentara i primjedbi u sklopu javne rasprave o SPUO koja traje do 16. veljače 2015. godine. Svi zainteresirani mogu vrlo jednostavno poslati komentare upisom svoga imena i e-mail adrese putem internetske stranice kampanje S.O.S. za Jadran. Ovu kampanju građani i građanke mogu podržati i putem facebook stranice. U prvih 15 sati kampanju je na facebooku podržalo preko 2.000 osoba, dok ih je skoro 300 uputilo komentare nadležnim institucijama.
Fotografije preuzmite na http://zelena-akcija.hr/hr/multimedija/foto/petak_trinaesti_za_jadran
Kontakt: Petra Remeta, WWF Adria, +385 99 798 7551/ Toni Vidan, Zelena akcija, 098/385 650