The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Our News
Više od 250.000 Europljana pozvalo Europsku komisiju da radikalno reformira poljoprivredu EU
Završila je kampanja "Zemlja od koje živimo"
Veliku mobilizaciju stvorila je kampanja Zemlja od koje živimo koju su pokrenuli WWF, Birdlife i Europski ured za zaštitu okoliša (EEB), pozivajući na poljoprivrednu politiku EU koja će štititi našu klimu i okoliš, biti dobra za poljoprivrednike i potrošače te doprinositi zdravoj i održivoj proizvodnji hrane. U četiri tjedna u kampanju se uključilo više od 250.000 ljudi iz cijele Europe, 600 tvrtki i organizacija koje predstavljaju potrošače, sektor prehrane, dobavljače pitke vode i one koji promiču zaštitu okoliša, razvoj, zdravlje i dobrobit životinja.
Jabier Ruiz, stručnjak za poljoprivredu i održive sustave hrane u WWF-ovom Uredu za europsku politiku, rekao je: „Poruka je jasna: Europljani se brinu o uzgoju životinja, hrani i prirodi i ne žele da se njihova hrana proizvodi na štetu prirode. Oni žele da se njihov javni novac ulaže u drukčiji poljoprivredni model koji služi održivim poljoprivrednicima i ruralnim zajednicama i ne uništava naše ograničene prirodne resurse i vrste. Vidjet ćemo hoće li Europska komisija biti na nivou svog mandata i donijeti novu politiku koja će podržati istinsko održivi sustav hrane i uzgoja u budućnosti.“
Zajednička poljoprivredna politika EU (ZPP), koja troši gotovo 40% proračuna EU, glavni je pokretač neodržive poljoprivrede u Europi, jer nastavlja poticati proizvodnju industrijske hrane koja uzrokuje degradaciju okoliša. Neodrživa poljoprivreda je glavni razlog gubitka biološke raznolikosti u Europi, uzrokujući nestajanje vrsta poput ptica i pčela. Naša ruralna područja izgubila su više od 58% seoskih ptica, a 24% europskih bumbara prijeti izumiranje, što će prouzrokovati i velike ekonomske gubitke. ZPP također ne rješava potrebe ruralnih područja: između 2007. i 2013. godine izgubljeno je oko 20% radnih mjesta u poljoprivrednom sektoru, uz sve veći broj malih poljoprivrednika koji su izbačeni iz poslovanja.
„Zajednička poljoprivredna politika je najstarija ali i najkontroverznija zajednička politika EU koja se pokazala kao sasvim neučinkovita. Doprinos hrvatskih građana koji su sudjelovali u kampanji 'Zemlja od koje živimo' je značajan i drago mi je da su pokazali da razmišljaju o budućnosti naše prirode, opstanku vrsta bez kojih nam je život nezamisliv, o zdravlju i dakako hrani i okusima voća i povrća koji danas nisu ni nalik onima iz djetinjstva“, ističe Martin Šolar, direktor WWF Adrije.
Očekuje se kako će Europska komisija objaviti rezultate javnog savjetovanja na konferenciji u Bruxellesu 7. srpnja, dok bi stav o budućnosti ZPP-a trebao biti poznat do kraja 2017. Nova zajednička poljoprivredna politika EU treba se u svim državama članicama uvažiti do 2021. godine.
KRAJ
Bilješke za urednike:
Kampanju Living Land (Zemlja od koje živimo) pokrenuli su BirdLife Europe & Central Asia, Europski ured za zaštitu okoliša (EEB) i WWF. Organizacije koje su se pridružile kampanji slažu se da nova poljoprivredna politika EU mora biti:
• Poštena - za poljoprivrednike i ruralne zajednice.
• Ekološki održiva - za čisti zrak i vodu, zdravo tlo i bogat biljni i životinjski svijet.
• Zdrava - za dobru hranu i dobrobit svih ljudi.
• Globalno odgovorna - za klimu planeta i održivi razvoj širom svijeta.
U sklopu kampanje WWF je organizirao okrugli stol „Zemlja od koje živimo“ - http://adria.panda.org/vijesti/?298890/Vie-od-150-tisua-ljudi-potie-promjenu-Zajednike-poljoprivredne-politike
Filmove korištene u kampanji „Zemlja od koje živimo“ na hrvatskom jeziku možete preuzeti na Youtube kanalu WWF Adrije.
Za više informacija:
Petra Boić Petrač, voditeljica odjela komunikacija u WWF Adriji, mob. +385 91 2905 976, e-mail: ppetrac@wwfadria.org